Od ponedeljka do petka od 7:00 do 15:00
Cordyceps(Cordyceps sinensis) je znan pod več imeni, kot so Dong Chong Xia Cao /gosenica pozimi, trava poleti/, kitajska gosenica, Ophiocordyceps sinensis itd. (Danes je znanih približno 700 vrst Cordyceps). Je eruptivna užitna parazitska gliva. Njene spore se ujamejo na površini gosenice metulja Thitarodes armoriacanus . Gosenica se dobesedno okuži z glivo in se zakoplje v zemljo za naslednjo razvojno stopnjo. Vendar jo parazitska gliva postopoma živo zaužije. Cordyceps napolni svojo celotno hitinsko lupino s sklerocitom, ki je osnova za zrelo glivo. Ta proces, t. i. cikel, lahko traja do šest let. V zadnjem letu, v poletnih mesecih, gliva s pomočjo mikotoksinov, ki jih proizvaja, dokončno uniči gosenico in iz njene glave dobesedno požene tvorbo v obliki glave, imenovano stromatum. Stromata so rdečkasto rjave barve in lahko dosežejo velikost 8-10 cm. Te tvorbe proizvajajo spore, ki se sprostijo nazaj v okolje in okužijo druge ličinke metuljev.
Cordyceps raste na nadmorski višini nad 3500 metrov, predvsem v gorah Tibeta, v kitajskih provincah Sečuan, Junan itd. na planotah. Goba se nabira med aprilom in avgustom. Vendar je v naravi ni več veliko. Očitno se je v zadnjih 25 letih njeno številčnost zmanjšala za 90 %, kar je seveda povečalo njeno vrednost na trgu, zato jo gojijo umetno, vendar pa še vedno ostajajo najbolj kakovostne gosenice s tibetanske planote. Cena 4 kosov lahko znaša približno 100 USD, medtem ko 1 kos gobe tehta približno 0,5 grama, zato stane približno 500 CZK. Zaradi povpraševanja in cene se lahko na trgu pojavijo tudi druge gobe iz rodu Cordyceps, npr. militaris, ki se izdajajo za Cordyceps sinensis (CS). Čeprav imajo zelo podobne učinke, ne morejo nadomestiti kitajske gosenice. Leta 2001 je bilo z zaporedjem DNK mogoče identificirati sev CS-4 (paecilomyces hepialy), ki se od leta 2005 prodaja pod tem imenom. CS-4 velja za najučinkovitejši sev glive Cordyceps, ki se goji umetno, tj. na substratu. Sprva je bil substrat soja, vendar obstaja nevarnost uporabe gensko spremenjene soje ali alergije na sojo, obstaja povezava med sojo in rakom dojk itd., zato je bil za substrat izbran riž.
In zakaj je Cordyceps tako iskan? Predvsem zaradi njegovega učinka na zdravje živali, tudi ljudi. Ohranjene starodavne zgodbe opisujejo, kako so pastirji jakov odkrili učinke Cordycepsa. Živali, ki so poleg trave pasle tudi Cordyceps, so bile vitalnejše, močnejše in bolj zdrave ter močnejše. To je seveda spodbudilo pastirje, da so začeli gobo uporabljati tudi sami. Pisni zgodovinski zapisi, ki jih imamo na voljo, segajo v čas okoli leta 620 našega štetja. So del kitajskih herbarijev. Kordyceps je bil za zahodni svet "odkrit" šele leta 1726, ko je bil predstavljen strokovnjakom na mikološki konferenci v Parizu. Čeprav je bil naveden v mikoloških atlasih, njegovi učinki niso bili znani, kar se je spremenilo šele več kot dve stoletji pozneje. Leta 1964 je bil Cordyceps vključen kot zdravilo rastlinskega izvora v sodobno kitajsko farmakologijo.
Obveščamo vas, da na naši spletni strani ne moremo več navajati trditev, ki bi lahko dajale vtis o kakršnem koli zdravilnem učinku zelišč ali gob. Veljavna zakonodaja EU to prepoveduje. Čeprav tradicionalna kitajska medicina obstaja že več tisoč let in je bila preizkušena na neštetih bolnikih. Hkrati pa ne smemo omenjati učinkov, ki so jih dokazale sodobne znanstvene študije. Vendar verjamemo v zdravo pamet naših strank. Za podrobne informacije o zeliščih in gobah poiščite javno dostopne vire na internetu. Dragocene informacije lahko na primer najdete na spletni strani www.tcmencyklopedie.cz.