Izberite državo, v katero želite dostaviti blago. Stran bomo ustrezno prilagodili, da boste lahko izbrali dostavo in plačali naročilo.

Reishi

IMG_6094

Druga imena:

  • Češčina - lesklokorka lesklá
  • kitajsko - língzhī
  • latinsko - Ganoderma lucidum
  • japonsko - reishi

Kratek opis

Reishi (Ganoderma lucidum, lesketajoča se goba, Ling zhi, "božanska goba nesmrtnosti") je lesnata goba, ki povzroča bolezni in izvira iz Azije. Spada v veliko družino gliv z bleščečimi listi, ki vključuje več kot 210 različnih vrst gliv z bleščečimi listi. Klobuk gobe reishi je polkrožen ali viharast. Značilno je, da je sijoč in daje vtis, da je lakiran. Iz tega dejstva izhaja tudi njeno češko ime. Reishi raste predvsem na ranjenih živih ali odmrlih drevesih in njihovih štorih. Večinoma jo najdemo na listavcih, kot so hrasti in bukve. V naravi najdemo zelo malo gobe Reishi, ker pa je to goba, po kateri je veliko povpraševanje, jo gojijo v velikih količinah in komercialno v drevesnicah. Gojenje in umetno gojenje gobe sega v sedemdeseta leta prejšnjega stoletja. Za takšno gojenje je treba najti primeren substrat, da goba ohrani svojo sestavo in je vir biološko aktivnih snovi, ki pomagajo našemu organizmu. To je bilo doseženo, tako da so tudi gobe, vzgojene v gojenju, polnovreden nadomestek za tiste, ki rastejo v naravi. To gojenje omogoča tudi boljšo uporabo različnih razvojnih faz gobe Reishi, tj. zrelih gob, micelija, spor itd. Dejansko ima lahko goba v vsaki fazi nekoliko drugačno sestavo, pri čemer je nekaterih sestavin več, drugih manj. Zaradi svojih učinkov je dobila vzdevek goba nesmrtnosti. O njenih učinkih in uporabi za zdravje ljudi obstajajo številni zgodovinski pisni viri. Reishi je omenjen tudi v "herbariju" Shen Nong Ben Cao Jing, ki izvira iz obdobja dinastije Vzhodni Han, tj. 25-220 našega štetja. Ta knjiga se nenehno posodablja in dopolnjuje z drugimi odkritimi načini uporabe riši. Pisne omembe Reishi je seveda mogoče najti tudi v drugih besedilih, kot je Ben Cao Gang Mu. Zahodni svet je zdravilo Reishi "odkril" šele leta 1781, ko ga je opisal William Curtis. Kljub temu je goba še vedno spregledana in zanemarjena s strani sodobne medicine, vendar se tudi to postopoma spreminja in približno od šestdesetih let prejšnjega stoletja so bili izvedeni številni poskusi, raziskave in klinične študije, ki potrjujejo, kar so ljudje vedeli že pred tisočletji.

Obveščamo vas, da na naši spletni strani ne moremo več navajati trditev, ki bi lahko dajale vtis o kakršnem koli zdravilnem učinku zelišč ali gob. Veljavna zakonodaja EU to prepoveduje. Čeprav tradicionalna kitajska medicina obstaja že več tisoč let in je bila preizkušena na neštetih bolnikih. Hkrati pa ne smemo omenjati učinkov, ki so jih dokazale sodobne znanstvene študije. Vendar verjamemo v zdravo pamet naših strank. Za podrobne informacije o zeliščih in gobah poiščite javno dostopne vire na internetu. Dragocene informacije lahko na primer najdete na spletni strani www.tcmencyklopedie.cz.

Viri informacij o vitalnih gobah:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Gobe in njihovi zdravilni učinki
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Zdravilne gobe
Christopher Hobbs - Medicinske gobe - Izročilo, zdravljenje in kultura
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimir Ando - Farmakologija klasične kitajske medicine
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica