Od ponedeljka do petka od 7:00 do 15:00
Kaj je Qi
Qi je osnovna snov in gonilna sila našega telesa. Je kot gorivo našega telesa. Zaradi qija lahko naše telo opravlja določene funkcije. Qi običajno prevajamo kot "energija". Je aktivator funkcij, je vir toplote našega telesa, njegov jang del tvori zaščitno lupino okoli nas in je del naše odpornosti, uravnava pretok krvi in jo zadržuje v žilnem sistemu, je odgovoren za presnovo, tj. delovanje našega metabolizma, in oskrbuje naše telo s hranili, ki podpirajo njegovo delovanje in regeneracijo. Na kakovost našega qi vplivajo kakovost in moč esence, ki smo jo podedovali od naših prednikov, pa tudi kakovost hrane, ki jo zaužijemo, in kakovost zraka, ki ga dihamo. Pa tudi moč organov, ki iz hrane in zraka proizvajajo Qi.
Zelo pomembno je, da se Qi nenehno giblje in ne stagnira.
Jetra so organ, ki je zelo občutljiv na čustveni stres. Ena od funkcij jeter je, da poskrbijo, da je vse v telesu bolj tekoče. Omogočajo, da se v telesu ne pretakajo le qi, temveč tudi kri in druge tekočine. Če trpimo zaradi pretiranih ali potlačenih čustev, to sposobnost zlahka blokiramo. Najprej se Qi začne upočasnjevati, pozneje pa nastanejo blokade, ki se najpogosteje kažejo v različnih napetostih kjer koli v telesu. Če stanje traja predolgo, se začneta blokirati tudi kri in sluz. Tako v telesu nastanejo različne tvorbe - fibroidi, ciste ali celo tumorji.
Blokado jetrnega qija lahko povzročijo predvsem čustva in naše duševno stanje. Takoj ko podležemo čustvom, se umaknemo, telo ni sproščeno, Qi in kri pa ne moreta prosto teči. Zaradi tega se lahko počutimo živčni, jokavci, razdražljivi, imamo zategnjen vrat in glavobole. Energetsko nabita jetra običajno napadajo vranico (prebavo), kar lahko občutimo kot napihnjenost ali drisko. Če je prekomerna energija jeter napadla želodec, se to kaže kot bruhanje, občutek odvajanja ali bruhanje, grenkoba v ustih in bolečine v boku. Kadar zastaja jetrni Qi, zastajajo kri in tekočine, lahko pride do otekanja, napihnjenosti in oteklih vozlov.
Zastoj jetrnega qija lahko negativno vpliva na menstrualni cikel pri ženskah. Nastanejo motnje menstruacije, boleče menstruacije, neplodnost itd. Dokaj značilna manifestacija zastoja jeter je predmenstrualni sindrom. Zastoj jetrnega qija je odgovoren za vse, kar se poslabša zaradi stresa.
Osnovni simptomi stagnacije jetrnega qija so:
Splošna načela
Zastoj qi je običajno povezan z oslabljenim delovanjem jeter. Z biomedicinskega vidika so jetra tovarna razstrupljanja telesa in vse snovi, ki jih absorbira prebavni sistem, gredo najprej skozi njih. Jetra predelujejo in presnavljajo naravne in umetne spojine. Zaradi vse večje prisotnosti umetnih snovi (konzervansi, barvila, zdravila) v sodobni prehrani so jetra pogosto preobremenjena. To lahko prispeva k nekaterim simptomom stanja, ki ga tradicionalna kitajska medicina pozna pod imenom stagnacija jetrnega qija. Na jetra vpliva tudi prenajedanje ali prepogosto prehranjevanje. Čeprav je vranica glavni prebavni organ, so jetra tista, ki vplivajo na razporeditev in čas dovajanja hranil, da lahko učinkovito delujejo. Preobremenitev vranice ima posreden vpliv na gibanje jetrnega qi.
Če pride do zastoja jetrnega qija, se je treba izogibati živilom, ki stiskajo in omejujejo. Prednost je treba dati hrani, ki je rahlo ostra in odvrača pozornost. Bolniki naj bi jedli manj (od mize naj bi odhajali z občutkom, da bi lahko pojedli več), zadnji obrok dneva pa naj bi bil pozno popoldne ali zgodaj zvečer. Hrupna ali spremenljiva čustva pri mizi so zelo škodljiva; jesti je treba v mirnem in sproščenem okolju. Pri tej prehrani naj bo poudarek na zelenjavi z bogato izbiro zelene, rumene in rdeče zelenjave, dopolnjene z ostrimi motečimi vrstami. Rahlo začinjena hrana, kot je curry ali azijska kuhinja, pomaga krožiti Qi. Ogljikovi hidrati in beljakovine imajo sekundarno vlogo, skupaj pa naj ne bi predstavljali več kot polovico prehrane.
Živila, ki odvračajo pozornost in so rahlo ostra: začimbe, čebula, česen, gorčica, vodna kreša, kurkuma, bazilika, meta, vključno s poprovo meto, hren, poper, kardamom, kumina, komarček, koper, ingver, majhne količine vina (po možnosti rdečega) ali riževega vina, kava (1 skodelica na dan); pri toplotni stagnaciji bodite previdni pri toplih živilih.
Aktivnost je pomembna pri stagnaciji Qi. Med aktivnostmi so primerni hitra hoja, vadba ob glasbi, raztezne vaje, masaža in samomasaža izbranih točk in delov telesa. Kar zadeva masaže, lahko stimulirate predel na stopalu med palcem in kazalcem, ne bojte se pritiska, tu se začne pot jeter in jo boste lepo sprostili. Masažo lahko izvajate vsak večer po tuširanju.
Če imate težave z napihnjenostjo, priporočam, da uporabite recept za grelno vrečko in jo nanesete na področje popka, s čimer boste spodbudili gibanje v srednjem delu telesa in tudi tam pomagali obnoviti energijo.
Sorazmerna sestava živil pri zastoju Qi jeter
Ta prehrana naj poudarja zelenjavo z bogato zastopanostjo zelene, rumene in rdeče zelenjave, dopolnjeno z različnimi vrstami ostrega distraktorja. Rahlo začinjena hrana, kot je curry ali azijska kuhinja, pomaga pri kroženju Qi. Ogljikovi hidrati in beljakovine imajo sekundarno vlogo, skupaj pa naj ne bi predstavljali več kot polovico prehrane.
Upoštevanje pravilne prehrane in življenjskega sloga je ključnega pomena za vzpostavitev ravnovesja v telesu in podporo pravilnemu delovanju jeter.
Vse to prepražite v ponvi, prelijte v robček ali kos blaga, ga zavežite, preizkusite temperaturo in ga položite pod popek. Če imate težave s spanjem, lahko cimet nadomestite s sivko.
Prehranjevanje ob pomanjkanju jina zahteva skrbno izbiro živil, ki telesu zagotavljajo potrebno hranljivost in hidracijo. Poudarek je na koncentriranih hranilih, visokem deležu beljakovin in pravilni pripravi hrane. Izogibanje živilom, ki lahko poslabšajo simptome pomanjkanja Yina, je ključno za izboljšanje splošnega zdravja in dobrega počutja. Redna dnevna rutina, zadosten spanec in ustrezna hidracija so prav tako bistveni za ohranjanje ravnovesja Yin v telesu.