Izberite državo, v katero želite dostaviti blago. Stran bomo ustrezno prilagodili, da boste lahko izbrali dostavo in plačali naročilo.

Chaga

herpetični meningitis, odporen na čaho, herpes

Druga imena:

  • Češčina - klinker polipora
  • latinsko - Inonotus obliquus

Kratek opis

Čaga(Inonotus obliguus, klinker polipora, brezova goba, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) spada med glive, ki uničujejo les. Je večletna in proizvaja dve vrsti plodnic, spolne in nespolne. Ko okuži drevo, tvori temno črne "razcepljene" plodnice, ki vsebujejo klamidospore, tj. spore. Ti plodovi lahko preživijo več let in so veliki od 10 do 35 cm. Kasneje, ko gliva dozori in okuženo drevo, skozi katerega deblo se je gliva razrasla, odmre, se razvije druga vrsta plodnic, ki vsebujejo spolne spore - bazidiospore. To plodišče je večje in lahko zraste do več metrov v dolžino. Čaga parazitira predvsem na listavcih, najpogosteje na brezah, iz katerih pridobiva tudi pomembno sestavino betulin.

Čaga je razširjena na severni polobli. Zelo dobro je poznana v Rusiji, kjer je tudi del tradicionalne ruske medicine. Enako dobro pa je poznana tudi v tradicionalni kitajski medicini.

Goba je znana že približno 4000 let, uporabljali so jo Mezopotamci, Egipčani, Kitajci itd. Čaga je opisana tudi v kitajskem "herbariju" Shen Nong Ben Cao Jing. Omenja jo tudi Solženicin v svoji knjigi Rak. Čaga ni bila neznana niti prvotnim prebivalcem Japonske, tj. ljudstvu Ainu. Tudi oni so uporabljali prah iz posušene gobe, ne le za verske obrede.

Čago so poznali tudi Indijanci v Severni Ameriki.

V sodobni zgodovini je čago od leta 1864 preučeval J. G. N. Dragendorff v Sankt Peterburgu. V 20. stoletju je bil dosežen pomemben napredek pri preučevanju gobe, razkrita je bila njena sestava in začeli so jo znanstveno preučevati.

Obveščamo vas, da na naši spletni strani ne moremo več navajati trditev, ki bi lahko dajale vtis o kakršnem koli zdravilnem učinku zelišč ali gob. Veljavna zakonodaja EU to prepoveduje. Čeprav tradicionalna kitajska medicina obstaja že več tisoč let in je bila preizkušena na neštetih bolnikih. Hkrati pa ne smemo omenjati učinkov, ki so jih dokazale sodobne znanstvene študije. Vendar verjamemo v zdravo pamet naših strank. Za podrobne informacije o zeliščih in gobah poiščite javno dostopne vire na internetu. Dragocene informacije lahko na primer najdete na spletni strani www.tcmencyklopedie.cz.

Viri informacij o vitalnih gobah:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Gobe in njihovi zdravilni učinki
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Zdravilne gobe
Christopher Hobbs - Medicinske gobe - Izročilo, zdravljenje in kultura
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimir Ando - Farmakologija klasične kitajske medicine
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica