Izberite državo, v katero želite dostaviti blago. Stran bomo ustrezno prilagodili, da boste lahko izbrali dostavo in plačali naročilo.

Mlečni badelj

seme cvetov pegastega badlja

Druga imena:

  • -Madžarski badelj
  • latinsko - Silybum marianum

Kratek opis

Osat je pomembna zdravilna rastlina, ki jo poznamo tudi pod imeni mlečni osat, navadni osat, mlečni osat itd. To so zgodovinska poimenovanja. Sedanje ime je rastlina dobila leta 1989. Osat spada v družino Asteraceae, družino zvezdic. Je enoletna do dvoletna rastlina, ki lahko zraste do 250 cm visoko, najpogosteje pa zraste do 150 cm. Steblo in listi so dlakavi, zgornji del stebla pa je razvejan. Razmeroma veliki listi imajo nazobčane robove. Listi so togi in bledi. Prizemni listi tvorijo rozete. Osat tvori vijolične cvetove, po cvetenju pa tvori plodove, tj. dlakave nažice. Osat je mogoče najti na številnih mestih. Njegovo prvotno ozemlje je bilo Kanarski otoki, celina okoli Sredozemskega morja, Antarktika in Mala Azija. Od tam se je razširil po vsem svetu. Najdemo ga do 700 metrov nadmorske višine. Najpogosteje ga najdemo na ilovnatih in peščeno-glinenih tleh. Osat potrebuje tla, ki so dovolj bogata s hranilnimi snovmi. V svoji divji obliki ga je mogoče najti na vrtačah, kompostih itd. Osat je znan že več stoletij. Dokumentirana so besedila iz stare Grčije in Rima. V večji meri se je začel uporabljati v 16. stoletju. Uporabljali so ga takratni zdravilci in zdravniki. Izdelovali so različne vrste odvarov, izvlečkov in tinktur, ki so jih uporabljali predvsem pri težavah v trebušni votlini, tj. v želodcu, črevesju in jetrih. Uporabljajo se predvsem plodovi in semena pegastega badlja, manj pa listi ali korenine.

Sestavine:

Sestava plodov in semen, ki se najpogosteje uporabljajo, kaže tudi na njegove učinke. Najpomembnejše so nedvomno snovi, ki spadajo v kompleks silimarinov, flavonoidi: silimbin A, silimbin B, izosilibin A, silimbin B, silikristin, dehidrosilibin, apigenin in silidianin. Flavonoidi, kot so silandrin, silybinom, silihermin itd., so ločeni. Semena vsebujejo tudi velik delež lipidov, maščobnih kislin, kjer prevladujejo za nas primernejše, tj. nenasičene. Med njimi so linolna kislina, oleinska kislina, palmitolejska kislina itd. Pomembna sestavina so tudi eterična olja, npr. v semenih sta prisotna gama kadinen in alfa pinen. Prisotne so tudi terpenske spojine, kot so limonen, terpinen-4-ol, beta kariofilen in alfa humulen. Sestavni del pegastega badlja so tudi polisaharidi, aminokisline (npr. lizin, treonin, glicin, levcin ...), vitamini in minerali.

Odobrene zdravstvene trditve v skladu z EU:

V semenih in plodovih se skrivajo številne snovi z blagodejnimi učinki. S pegastim badljem so bile opravljene številne študije, tako laboratorijske kot klinične s prostovoljci.

Med resnično uveljavljenimi in priznanimi učinki pegastega badlja je njegov vpliv na delovanje nekaterih organov in procesov v telesu:

  • normalno prebavo in delovanje jeter, čiščenje
  • Antioksidant
  • Normalna raven sladkorja v krvi
  • normalno delovanje srca
  • Naravna obramba - odpornost

Obveščamo vas, da na naši spletni strani ne moremo več navajati trditev, ki niso odobrene s strani EU in bi lahko dajale vtis, da imajo zelišča ali gobe kakršen koli zdravilni učinek. Veljavna zakonodaja EU to prepoveduje. In to kljub dejstvu, da tradicionalna kitajska medicina deluje že tisočletja in je bila preizkušena na neštetih bolnikih. Hkrati pa ne smemo omenjati učinkov, ki so jih dokazale sodobne znanstvene študije. Vendar verjamemo v zdravo pamet naših strank. Za podrobne informacije o zeliščih in gobah poiščite javno dostopne vire na internetu. Dragocene informacije lahko na primer najdete na spletni strani www.tcmencyklopedie.cz.

Viri informacij o vitalnih gobah:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Gobe in njihovi zdravilni učinki
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Zdravilne gobe
Christopher Hobbs - Medicinske gobe - Izročilo, zdravljenje in kultura
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimir Ando - Farmakologija klasične kitajske medicine
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica