Izberite državo, v katero želite dostaviti blago. Stran bomo ustrezno prilagodili, da boste lahko izbrali dostavo in plačali naročilo.

Shiitake

Shiitake

Druga imena:

  • Češčina - houževnatec edible
  • latinsko - Lentinula edodes

Kratek opis

Šiitake(Lentinula edodes, užitna goba, "kraljica med gobami", XiangGu /dišeča goba/) spada v skupino gliv, ki uničujejo les. V domačih razmerah jih je mogoče gojiti na hlodih, štorih in hlodih. Tudi v naravi raste na tej podlagi, zlasti na listnatih drevesih. Na našem območju gliva ne raste. Shiitake ima luskasto, svetlo do temno rjavo kapico, ki ima premer od 5 do 12 cm in je na približno 3 do 5 cm visokem steblu. Meso shiitake ima čvrsto konsistenco in močno aromo. Zaradi tega je idealna sestavina za jedi, zlasti tiste v Aziji, kjer je goba doma in v naravi. Azijske države so tudi največje proizvajalke šitake. Gojenje in zlasti uporaba te gobe v zdravilne namene v Aziji, zlasti na Kitajskem in Japonskem, imata dolgo, dobesedno tisočletno tradicijo. Japonski zapisi iz leta 199 našega štetja opisujejo, kako je japonsko pleme Kyusuyas prineslo Shiitake kot darilo japonskemu cesarju. Šitake so večkrat omenjene tudi v zgodovinskih spisih tradicionalne kitajske medicine, kjer so omenjene kot eliksir življenja. Besedila iz dinastije Sung (960-1127) govorijo celo o zgodnjem gojenju in usmerjenem gojenju te gobe. Leta 1313 je bilo napisano še eno besedilo, ki podrobneje opredeljuje tehniko gojenja, to je besedilo Wang Cheng. Danes se goba komercialno goji po vsem svetu. Za naš svet jo je leta 1877 prvič opisal in vključil v sistem M. J. Berkeley, ki jo je poimenoval Agaricus edodes. To ime Shiitake je trajalo do leta 1976, ko jo je D. Pegler uvrstil v rod Lentinula.

Obveščamo vas, da na naši spletni strani ne moremo več navajati trditev, ki bi lahko dajale vtis o kakršnem koli zdravilnem učinku zelišč ali gob. Veljavna zakonodaja EU to prepoveduje. Čeprav tradicionalna kitajska medicina obstaja že več tisoč let in je bila preizkušena na neštetih bolnikih. Hkrati pa ne smemo omenjati učinkov, ki so jih dokazale sodobne znanstvene študije. Vendar verjamemo v zdravo pamet naših strank. Za podrobne informacije o zeliščih in gobah poiščite javno dostopne vire na internetu. Dragocene informacije lahko na primer najdete na spletni strani ali www.tcmencyklopedie.cz.

Viri informacij o vitalnih gobah:
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Gobe in njihovi zdravilni učinki
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Zdravilne gobe
Christopher Hobbs - Medicinske gobe - Izročilo, zdravljenje in kultura
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimir Ando - Farmakologija klasične kitajske medicine
Radomir Soch, Alexandr Jegorov - Encyclopedia of Medicinal Mushrooms
Bensky - Materia Medica